Airex Sandwich Prep Bench - 1740mm long AXR.SW.1740
SKU: AXR.SW.1740
Availability: Please contact us for the availability of this item,
Vendor: Airex
Regular price
Regular price
Sale price
Hurry, only 0 item(s) left in stock!
The Airex Sandwich Prep Bench is a great addition for cafe’s, canteens and takeaway venues.
The unit is supplied with sliding Perspex lids for the blown well, digital temperature display and control, cutting board and 100mm deep 1/3GN pans.
FEATURES & BENEFITS:
  • Sliding perspex lids for blown well
  • Designed to operate at ambient temperatures up to 40°C with lid on, 32°C with lid off
  • Digital temperature display and control
  • Designed to operate between 2°C – 5°C
  • Full-length, back mounted, coated evaporator coil for uniformed cooling across the entire well
  • Removable filter for easy cleaning
  • Fully self-contained
  • Supplied on standard and lockable castors for ease of cleaning
  • Cutting board, 9 x 1/3 GN Pans (100mm deep) supplied as standard
  • 1 and 3 door models also available
TECHNICAL DATA
Model AXR.SW.1740
W x D x H (mm) 1740 x 845 x 915
Weight 175kg
Packed Dimensions (mm) 1790 x 880 x 965
Packed Weight 195kg
Capacity 9 x 1/3GN
Operation 2°C - 5°C
Refrigerant R290
Max Ambient 40°C
Total Connected Load 0.60kW
Electrical Connection 1Ø+N+E 230VAC / 50Hz
  10A plug & lead
ACCESSORIES
Frameless Glass Gantry AXR.SW.1740.GAN
Ganrty Dimensions (mm) 1723 x 504 x 454
Silver Chef Leasing
Select Sliverchef at checkout, pay nothing now.
QTY:
Delivery in 10 business days.
Free Shipping
Free Returns
Learn More.
Covid-19 Shipping Delay Notice
10 customers are viewing this product
FEATURES & BENEFITS:
  • Fully self-contained
TECHNICAL DATA
Model AXR.SW.1740
Weight 175kg
Packed Weight 195kg
Capacity 9 x 1/3GN
Operation 2°C - 5°C
Refrigerant R290
Max Ambient 40°C
Total Connected Load 0.60kW
  10A plug & lead