DXSQD1007 Pack of 48 DINEX Square Bowl – 295mL
SKU: DXSQD1007 Pack of 48
Availability: Please contact us for the availability of this item,
Vendor: Carlisle, Dinex
Regular price
Regular price
Sale price
Hurry, only 0 item(s) left in stock!
DXSQD1007 Carlisle Clear SAN Square Bowl 290mL capacity 100mm x 102mm x 32mm
  • R euseable clear dish and disposable dome lid for easy content identification
  • Space saving square shape fits corner of trays
  • Great for salads and other cold items
  • Made of break-resistant S AN
  • Low profile 66mm height with lid
  • Fits neatly in standard air curtain refrigerators and cold side of cook-chill carts
  • SAN is resistant to staining, breaking and chipping
  • Pack of 48
Tech Specs
Length 10.16 cm
Width 10.16 cm
Height 2.54 cm
Weight 0.86 kg
Max Temperature 82.22 °C
Silver Chef Leasing
Select Sliverchef at checkout, pay nothing now.
QTY:
Delivery in 10 business days.
Free Shipping
Free Returns
Learn More.
Covid-19 Shipping Delay Notice
10 customers are viewing this product
  • Made of break-resistant S AN
  • Pack of 48
Tech Specs
Length 10.16 cm
Width 10.16 cm
Height 2.54 cm
Weight 0.86 kg
Max Temperature 82.22 °C