Simply Stainless 1800mm wide Dishwasher Inlet Bench SS08.7.1800R
SKU: SS08.7.1800R
Availability: Please contact us for the availability of this item,
Regular price
Regular price
Sale price
Hurry, only 0 item(s) left in stock!
Right hand feed Dishwasher inlet bench with single fabricated sink bowl.
Wet edge with a 150mm splashback and available dimensions of 1800mm wide x 700mm deep x 900mm high. 1.2mm thick stainless steel top with No4 finish. Optional Extras include; Dishwasher basket cassette.
FEATURES & BENEFITS:
  • Suits leading brands of popular commercial dishwashers in 600mm or 700mm depth
  • 1.2mm thick 304 stainless steel top
  • Stainless steel top hat stiffening
  • 38mm diameter stainless steel tube legs, 1.2mm thick
  • Adjustable stainless steel disk feet fitted as standard
  • 19mm diameter stainless steel tube under-shelf, 1.2mm thick
  • Available left or right handed - please specify on order (excluding SS37.600)
  • Bowl size 450mm x 450mm x 300mm deep, (60 litres) 1.2mm thick, full welded and polished (bowl positioned 175mm in from dishwasher leading edge)
  • Pre-punched waste hole to suit 90mm waste, supplied with Watermark approved commercial grade basket arrestor sink waste
  • Supplied flat packed ready for assembly
TECHNICAL DATA
Product Code SS08.7.1800R
W x D x H (mm) 1800 x 700 x 900
A(mm) 114
Unit Weight (Kg) 65
Load Capacity (Kg) 130
Silver Chef Leasing
Select Sliverchef at checkout, pay nothing now.
QTY:
Delivery in 10 business days.
Free Shipping
Free Returns
Learn More.
Covid-19 Shipping Delay Notice
10 customers are viewing this product
FEATURES & BENEFITS: