TurboChef 48" High h Conveyor Oven HHC SPTC.HHC.1618.48.V
SKU: SPTC.HHC.1618.48.V
Availability: Please contact us for the availability of this item,
Vendor: TurboChef
Regular price
Regular price
Sale price
Hurry, only 0 item(s) left in stock!
The TurboChef HhC 1618 is a high-speed conveyor oven that cooks up to 35 x 12” pizzas per hour, operating 40-50% faster than traditional conveyors.
FEATURES & BENEFITS:
  • 7” intuitive capacitive touch screen, featuring durable tempered glass
  • Variable-speed recirculating air impingement system
  • Idle mode for energy conservation
  • Self-diagnostics for monitoring oven components and performance
  • Independently-controlled top and bottom air impingement
  • All stainless steel interior construction
  • 400mm (16”) cook chamber opening
  • 1219mm (48”) conveyor belt assembly with left or right feed conveyor belt direction (via software)
  • Stackable design up to 3 high (requires stacking kit, sold separately)
  • Includes two 150mm (6”) conveyor extensions
  • External air filtration
  • Easy to clean mono-finger design
  • Cool to touch covers and panels
  • 12-month warranty (Terms and conditions apply)
TECHNICAL DATA
Model SPTC.HHC.1618.48.V
W x D x H (mm) 1526 x 805 x 432
Weight 91kg
Belt Dimensions (mm) 406 x 1219
Opening (mm) 25 / 75
Total Connected Load 7.4kW (20A circuit*)
Electrical Connection 3Ø + N + E 380-415VAC / 50Hz
  IEC, 5-pin, 20A plug and lead fitted (1.8m)
*Circuit required to be determined at installation by a qualified electrician.
Shipping Box:1060 x 1346 x 711 / 141kg
  Crate:1473 x 1168 x 711 / 166kg
Silver Chef Leasing
Select Sliverchef at checkout, pay nothing now.
QTY:
Delivery in 10 business days.
Free Shipping
Free Returns
Learn More.
Covid-19 Shipping Delay Notice
10 customers are viewing this product
FEATURES & BENEFITS:
  • External air filtration
TECHNICAL DATA
Model SPTC.HHC.1618.48.V
Weight 91kg
Opening (mm) 25 / 75